Mascarpone patří mezi sýry, které se do světa rozšířily z Itálie. Řadí se tak k mozzarelle či parmezánu. Na druhou stranu se od nich liší, protože má nasládlou chuť, takže jeho využijí je poněkud odlišné.
Historie smetanového mascarpone
Nesolený smetanový sýr mascarpone pochází ze severu Itálie (konkrétně z Lombardie), kde se vyráběl už před stovkami let. Jeho původ se totiž datuje na konec 16., anebo počátek 17. století. Ačkoli existují i jiné hypotézy, tato se zdá nejpravděpodobnější. Původně se každopádně vyráběl především v zimě, protože v teplých obdobích se velmi rychle kazí. V každém případě má mascarpone nasládlou a velice jemnou chuť. Ačkoli tedy není tak známý jako některé další italské sýry, v současné době jej lze sehnat po celé Itálii a na mnoha dalších místech světa. Vyrábí se z něj totiž mj. populární tiramisu (viz níže).
Kde mascarpone ochutnat?
Mascarpone si lze jednoduše připravit doma. Stačí ohřát 1 litr smetany (cca na 90 °C) a přidat 5 ml citrónové šťávy či kyseliny citrónové. Následně mícháte, dokud se smetana nesrazí a dáte odkapat do utěrky. Mascarpone si ovšem můžete také pořídit, v nabídce jej mají obchodní řetězce jako Makro, Globus nebo Tesco. Chystáte-li se na dovolenou do Itálie, samozřejmě ho lze ochutnat i zde. O oblíbenosti mascarpone pak svědčí i skutečnost, že si jej můžete dát třeba i v Indii. V Kanathuru totiž existuje kavárna s příznačným názvem Mascarpone Cafe.
Mascarpone jako základ tiramisu a další využití v kuchyni
Z mascarpone se vyrábí tradiční italský dezert tiramisu. Jako základ se totiž vyšlehá společně s cukrem a syrovými žloutky. Jeho uplatnění je ale daleko širší. Mascarpone je díky své nasládlé chuti výtečné také k výrobě dortů a jako příloha k rozličným pokrmům – např. k salátům nebo ovoci. Použít ho můžete také samotné, a to namazané na pečivo, a to třeba k vínu. Mascarpone se však neztratí ani ve slané kuchyni. Lze jej např. promíchat s hořčicí, ančovičkami a kapary a namazat na bagetu. A samozřejmě ho můžete dochutit i bylinkami.
Upozorňujeme: historie Tiramisu není dlouhá. V současné podobě se zřejmě vyrábí od roku 1971. Poprvé bylo připraveno v italském Trevisu.
Mascarpone má kladný vliv na zdraví, obsahuje ale hodně tuků
Mascarpone obsahuje bílkoviny, vitamín A nebo minerály, které patří mezi tzv. makroelementy (především sodík a vápník). Díky tomu se podílí na lepším trávení a kladně působí na látkovou přeměnu. Pozitivní vliv má také na kostní tkáň a pomáhá s pokožkou, nehty a vlasy. Musíme ovšem doplnit, že mascarpone obsahuje velké množství tuku, což jeho výživové vlastnosti poněkud snižuje. Na druhou stranu se stále jedná o zdravější alternativu běžného másla s trans mastnými tuky.
Mohlo by vás zajímat: makroelementy jsou minerální látky, jež člověk potřebuje ve větším množství. Jedná se o 11 prvků, které tvoří 99,9 % hmotnosti živých těl.
Zajímavosti o mascarpone
- Název „mascarpone“ pravděpodobně pochází ze slova mascherpa, což je v lombardském dialektu označení sýra ricotta.
- Mascarpone původně nebyl samostatným výrobkem, jednalo se totiž o vedlejší produkt při výrobě dalších druhů sýra.
- V současné době se však tento sýr vyrábí jako takový, a to z kravského mléka. Krávy se přitom stravují speciálně (bylinky a květiny), což vytváří jeho charakteristickou chuť.
- Na krabičkách s mascarpone bývá uváděno 80 % obsahu tuku, to se však týká sušiny.