Bobuloviny patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a přestože jde o ovoce malé vzrůstem, nabízí skvělou chuť a celou řadu látek, které lidskému organismu prospívají. A samozřejmě, že nejlépe chutnají borůvky, maliny nebo ostružiny čerstvě utržené.
Jak skladovat a udržovat bobule čerstvé
Někdy je ovoce příliš a je třeba ho vhodně uložit, aby ještě chvíli vydrželo. Právě u bobulovin je třeba vědět, jak na to a zvolit nejlepší způsob čištění, skladování a manipulace s ovocem.
Ne všechny bobule jsou stvořeny stejné. Všechny jsou jemné, ale některé jsou jemnější než jiné. Borůvky jsou nejodolnější z této skupiny ovoce. Neabsorbují vlhkost a jejich slupka je poměrně dobře chrání. Snadno se šetrně myjí a při správném zacházení vydrží v dobré kvalitě delší dobu. Právě pevnější slupka je u nich výhodou, kterou postrádají třeba jahody, které sají vodu jako houby.
Ostružiny a maliny se kazí velmi rychle. Stačí je pár hodin zapomenout někde položené a jejich kvalita se výrazně zhorší.
Většinou je za rychlou degradací plodů etylen
Za malou trvanlivostí stojí většinou etylen, který ovoce produkuje a po sklizni se jeho produkce výrazně zvýší. To je nejvíce znát třeba u banánů, avokáda nebo obyčejných jablek. Ovoci, které produkuje etylen se souhrnně říká klimakterické. Tyto klimakterické plody „dýchají“, mění kyslík na oxid uhličitý, a nakonec přecházejí z dozrávání do stádia, kdy se začnou kazit. Velké ovoce s tvrdou slupkou (avokádo), má tento proces dozrávání delší než borůvky, ostružiny a maliny.
I když jsou borůvky klimakterické, dozrávání po utržení jim neprospívá, protože změknou a na chuti se nic k lepšímu nezmění. Jahody klimakterické nejsou, proto ani tyto plody tzv. nedojdou, pokud je utrhnete nezralé. Při nákupu se vyplatí zkontrolovat, zda v balení jsou všechny plody zralé a někde na dně krabičky nejsou bílé nebo dokonce zelené plody, které jsou tvrdé a bez chuti. Na dně balení jahod by neměla být voda, která brzy rozvíjí plíseň.
Jak na skladování ovoce
Ať jsou bobule klimakterické nebo ne, jejich trvanlivost je po sklizení krátká. Větší šanci na uchování poskytuje lednice. Bobule by měly být skladované v suchu, pokud jsou z obchodu, vyhovující je i balení, ve kterém bylo ovoce zakoupeno. Výjimkou jsou jahody, které mají tendenci vysychat, a proto by měly být uloženy v jedné vrstvě a přikryté lehce navlhčeným ubrouskem. I tak by se měly sníst maximálně následující den.
V lednici je třeba zvolit středně a méně chladnou zónu, příliš velká zima ovoci nesvědčí.
Mytí ovoce
Jak bylo zmíněno, bobule se skladují v suché nádobě. Mýt by se měly před konzumací, a to takové množství, které se sní. Rozmočené a mokré plody se rychle kazí.
Odolné borůvky lze mýt jakýmkoliv způsobem, jen by neměly být dlouho namočené. S jahodami je lépe zacházet šetrně, vložit je do misky s vodou a hned do cedníku. Nakonec je dobré položit je na papírovou utěrku v jednotlivých vrstvách a nechat oschnout. Přestože jahody mohou být v bio kvalitě a z vlastní zahrádky, rostou u země a i když nevypadají špinavé, tak jsou plné nečistot.
Jiné je to s malinami a ostružinami. Pokud jsou z vlastních keřů a nebyly nijak chemicky ošetřeny, nedoporučují se umývat vůbec. Voda se dostane do plodu a je to na úkor chuti. Pokud už ke třeba toto ovoce omýt, nejlépe je to šetrnou sprchou.
Dlouhodobé skladování
Vše se vyřeší zmrazením. Pokud hrozí, že plody se nestihnou sníst, je lepší je co nejdříve po umytí zamrazit. Umyté a oschlé plody se rozloží na plech s pečícím papírem a nechají se zamrazit jednotlivě, aby v balení nevznikla jedna velká hrouda. Po pár hodinách se mohou přendat do krabičky nebo sáčku, kde už zůstanou jednotlivé kusy oddělené.
Zdroj: TastingTable, Againstallgrain
Autor: Lída Kropáčková