Stévie sladká: výrazně zdravější sladidlo než cukr

cukr-ze-stevie
Sladidlo ze stévie

Stévie sladká je rostlina, o které se v posledních desetiletích mluví čím dál častěji. Jedná se totiž o zdravé sladidlo, jež by mohlo zcela nahradit problematický cukr a umělá sladidla.

Původ stévie sladké

Stévie sladká je rostlina z čeledi hvězdnicovitých, jejíž původní domovinou je Střední a Jižní Amerika. Američtí Indiáni s ní sladili (např. nápoj yerba maté), ale uplatnění nacházela i v medicíně. Stévii postupně začali zkoumat vědci a k jejímu prvnímu širšímu komerčnímu rozšíření došlo především v Japonsku, a to od 70. let 20. století. Aktuálně se už ovšem používá v mnoha dalších zemích světa.

Kde si stévii pořídit?

Stévie sladká je u nás už nějaký ten pátek běžně dostupná. Můžete si pořídit prášek z listů, případně sušené listy. Pokud byste si ji chtěli sami vypěstovat, k dispozici jsou i semena. Zakoupit si lze rovněž sirupy ke slazení. Aktuálně už se navíc i v ČR rostlina používá jako náhražka cukru či umělých sladidel u dlouhodobě prodávaných produktů (pořídit si je tak např. možné Kofolu se stévií).

Využití stévie v kuchyni

Stévii sladkou můžete v kuchyni používat jako zdravou náhražku cukru, neboť tuto definici spousta umělých sladidel nesplňuje ani náhodou. Uplatnění tedy nachází při slazení nápojů (káva, čaj apod.), můžete ji použít do marmelád, ovocných salátů, koláčů anebo dortů. Zkrátka a dobře tam, kde jste doposud používali cukr, můžete odteď začít využívat stévii sladkou, což rozhodně doporučujeme.

Stévie sladká a zdraví

O stévii sladké se často hovoří jako o sladidlu pro 21. století, což určitě není přehnané tvrzení. Díky obsahu účinných látek totiž kladně působí na trávení i kardiovaskulární systém (pomáhá např. regulovat krevní tlak). Navíc je takřka nekalorická, takže se jedná o skvělého pomocníka při hubnutí (na rozdíl od cukru), mohou ji používat i diabetici, protože má kladný vliv na hladinu krevního cukru a v neposlední řadě nepůsobí negativně na chrup, což se o cukru v žádném případě říci nedá.

Zajímavosti o stévii sladké

  • Sladkost stévie způsobují glykosidy (především stéviosid a rebaudiosid), které jsou až 300× sladší než sacharóza (cukr).
  • Především v USA byla stévie jistou dobu na „indexu“ jako nebezpečná látka. Kritizovány byly ovšem výzkumy, jež tento postoj potvrzovaly, a navíc se říká, že šlo o nátlak výrobců umělých sladidel.
  • Studie provedená v roce 2006 Světovou zdravotnickou organizací (WHO) žádná rizika nepotvrdila.
  • Stévie sladká není využívána pouze v potravinářství. Díky dezinfekčním účinkům bývá součástí zubních past, ústních vod či pleťových masek.
  • Rostlina může pomoci s hubnutím nejen proto, že je takřka nekalorická. Pokud vás honí chuť na sladké, vezměte si jeden list a rozžvýkejte ho. Touha po čokoládě bude tatam.
Přidat na Seznam.cz