Spirulina je rodem sinic, které jsou často řazeny mezi tzv. superpotraviny. Ačkoli jsou některé její účinky relativní, např. obsahem bílkovin jde o skutečně výjimečnou surovinu.
Spirulina se vyskytuje v mnoha oblastech světa
Spirulina se vyskytuje zejména v tropických a subtropických oblastech. Nalezneme ji proto ve Střední a Jižní Americe, ale také v Africe a Asii. Těmto sinicím vyhovuje časté sluneční světlo, čistá voda a ovzduší, teplo a vyšší koncentrace uhličitanů a hydrogenuhličitanů. V minulosti je přitom užívali např. Aztékové, kteří si dobře uvědomovali jejich přinos pro zdraví.
Kde si spirulinu pořídit?
Spirulina se dnes nejvíce pěstuje v Japonsku a v západním světě začala využívat jako doplněk stravy v 70. letech 20. století. Do České republiky se sice dostala mnohem později, přesto ji aktuálně seženete bez větších problémů na řadě míst. Naleznete ji především v internetových a kamenných obchodech se zdravou výživou, a to ve formě prášku či tablet.
Využití spiruliny v kuchyni
Spirulina je především doplněk stravy, takže nenachází uplatnění v mnoha receptech. Používá se tak, že jí jako prášek rozmícháte ve vodě, případně přidáte do polévek, anebo tabletu spolknete a zapijete vodou. Na druhou stranu ji můžete přidat do smoothie. Ačkoli chuť tohoto míchaného nápoje nijak neovlivní, dodá mu další cenné živiny, kterých obsahuje opravdu velké množství.
Spirulina z hlediska zdraví
Spirulina obsahuje vysoké množství kvalitních přírodních bílkovin, ale také spoustu vitamínů, minerálů, enzymů anebo chlorofylu. Není tedy divu, že na naše zdraví působí velmi kladně. Pozitivní vliv má např. na kardiovaskulární systém (reguluje glukózu, krevní tlak či cholesterol a chrání před srdečními onemocněními). Kladně působí rovněž na imunitu, trávení či funkce mozku. Do svého jídelníčku by ji navíc měli zařadit sportovci, a to na místo syntetických proteinových doplňků.
Zajímavosti o spirulině
- Spirulina je rodem sinic, který na Zemi existuje stovky milionů let.
- Ačkoli je spirulina sinice, často je mylně označováno za řasu. Tyto dvě skupinu organismů jsou si sice v lecčem podobné, ale sinice patří mezi prokaryota a mají blízko kbakteriím, zatímco řasy jsou primitivními rostlinami.
- Konzumací spiruliny můžete do svého organismu dostat až 12× více bílkovin než konzumací hovězího masa.
- Z toho logicky vyplývá, že je tato sinice často doporučována vegetariánům a veganům.
- Ačkoli spirulina obsahuje velké množství vitamínu B12, pročež je doporučována právě veganům, z 80 % jde o neúčinnou formu tohoto vitamínu.