Co se stane s vaším tělem, když budete každý večer pít rum

Zdroj: Shutterstock

Jako jeden z mála alkoholů docela příjemně voní. Neumíme si bez něho představit vánoční pečení a pro mnohé z nás je panák rumu i prevencí proti zdravotním neduhům. Nemluvě o tom, že někteří rum s chutí popíjí ve společnosti přátel, když se chtějí dobře pobavit.

Napadlo vás ale někdy popřemýšlet nad tím, co se může stát s vaším tělem, když budete každý večer pít rum? Možná patříte k lidem, kteří si jednoho, dva nebo třeba tři panáky dopřejí. Jaký vliv bude mít každodenní popíjení rumu na vaše tělo?

Problémy s úzkostí

Běžně máme za to, že pití alkoholu je určeno k tomu, aby nás uvolnilo, abychom se dostali do dobré nálady. Ale pokud jste fanouškem rumu, možná zjistíte, že relaxace se změní v něco trochu jiného.

Úpravy, které alkohol dělá v chemii našeho mozku a jeho neurotransmiterů, včetně serotoninu, mohou způsobit pocity úzkosti.

Negativní vliv na zuby

Sladká chuť rumu může být rájem pro vaše chuťové pohárky, ale zbytek vašich úst už to tak pozitivně a lahodně vnímat nemusí.

Pravidelné pití alkoholu může začít oslabovat strukturu zubů tím, že zvyšuje hladinu kyseliny v ústech, což se zhoršuje, pokud mícháte nápoje s něčím syceným a sladkým. To potvrzuje například tolik oblíbená kombinace rumu a coly.

Zpomalení metabolismu

Když pijeme rum nebo jakýkoli alkohol, naše tělo se ho snaží metabolizovat okamžitě, protože ho nemůže uložit. Nic z něho nemá.

To v podstatě brání našim metabolickým procesům pro ostatní potraviny, které jíme. Všechny tuky, sacharidy a bílkoviny tak „čekají ve frontě“, až na ně přijde řada. To může zpomalit náš metabolismus. Jak se to projeví? Přibýváním na váze.

Riziko srdečních onemocnění

Pravidelné pití alkoholu ve větším množství může mimo jiné zvýšit vaši náchylnost k rozvoji ischemické choroby srdeční nebo k mrtvici. U mrtvice může být riziko zvýšeno při pití pouhých dvou malých panáků rumu denně – a samozřejmě nejen rumu, ale i jakéhokoli jiného alkoholu.

Zhoršení spánku

I když se říká, že alkohol vám může pomoci usnout rychleji, může ve skutečnosti narušit celkovou délku a kvalitu spánku, zejména ve druhé polovině noci.

Zdroj: healthdigest.com, thelist.com

Autor: Natálie Kabourková

Přidat na Seznam.cz